Stellar Paketi ve dolandırıcılar? Rakip şirketlerin yöntemleri

Kurslar ve ücretsiz kripto para içeren dijital para hediyeli yatırım paketleri, başlangıç seviye yatırımcılara yönelik popüler ürünlerdir. Maalesef, bazı nedenlerden ötürü bunlara karşı olan kişiler bulunmaktadır. Stellar Paketinin başarısız olmasını isteyenler kimlerdir ve bu konuda ne yapılabilir?

Dijital para hediyeli eğitim paketinin özellikleri

Dijital para hediyeli eğitim paketleri, başlangıç seviye kripto para tutkunlarına yönelik bir yatırım aracıdır. Teknolojiyle ilgili konuları ele alan ve “sıfırdan yatırıma” yoğunlaşan tipik bir eğitim setinde e-kitaplar, webinarlar, eğitim materyalleri bulunmaktadır. Bu ürünlerle birlikte özel bir kod veya kart verilmektedir. Bunlar ile erişilen ve ücretsiz olarak verilen bir miktar dijital para ile e-paralarla ilk işlemleri yapmaya başlamak mümkün olmaktadır.

Paketlerin çoğunda ilgi çekici ve kapsamlı eğitim materyalleri bulunmaktadır. Paketlerde ayrıca dijital paralara yatırım ile ilgili en yeni trendlerin yanı sıra genel olarak yatırım konusunu ele alan materyaller de bulunmaktadır. Bütün bu özellikleriyle dijital para hediyeli paketler, dijital paralara yatırım macerasına atılmak isteyen herkes için benzersiz ürünler olarak görülebilirler.

 

 Stellar geleceği parlak bir dijital para mıdır?

Stellar uzmanlar tarafından geleceği parlak olarak nitelendirilen bir dijital para birimidir. Stellar, diğer dijital paralarda olduğu gibi paranın kazılarak oluşturulduğu proof-of-work (POW) ve benzer algoritmaların yerine federatif mutabakat algoritmasını (Stellar Consensus Protocol) kullanmaktadır.

Ripple Labs kurucusu olan ve uzun yıllardır kripto para ticaretiyle uğraşan Jed McCaleb, Stellar Lumen (XLM) ağının kurucusudur. Kripto topluluğunun üyesi olan McCaleb konunun uzmanlarıyla işbirliği yapmıştır ve Stellar projesinin STRIPE adlı ödeme şirketi tarafından finanse edilmesini sağlamıştır. Projeyi destekleyen diğer önemli kuruluşlar arasında Google, FastForward ve BlackRock bulunmaktadır. Stellar Lumens (XLM), 4 Eylül 2014 günü borsada 0,0021 USD fiyattan işlem görmeye başlamıştır.

Stellar Lumens, blockchain teknolojisinin ölçeklenebilirlik sorununu çözmek ve finans kuruluşlarını blok zinciri aracılığıyla birbirine bağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu nedenle işlemleri görece daha ucuz ve daha hızlıdır. Bu özellikler, özellikle gelişmekte olan ülkeler için önemli özelliklerdir.

 Paketin içerdiği kripto para – Stellar paketi

Stellar paketinde e-kitaplar, makaleler, bültenler, danışmanlık hizmetleri, webinarlar, çevrimiçi eğitimler ve diğer gelişim araçları gibi eğitim materyalleri bulunmaktadır. Bu tür ürünler kripto paralarla ilgili temel bilgilerin edinilmesinin yanı sıra dijital paralara yatırım ile ilgili kuralların ayrıntılı bir şekilde öğrenilmesini sağlamaktadır. Stellar Başlangıç Paketinin amacı, müşterinin ilk kripto parasını çekmeden önce yatırım konusuna hazırlanmasıdır.

Dijital para hediyeli eğitim paketlerinin çoğunda olduğu gibi Stellar Paketinin üreticisi ürünle birlikte ücretsiz olarak kripto para vermektedir. Bu paraya özel bir kod kartı aracılığıyla erişilebilmektedir. Posta ile gönderilen bu kartta bulunan kod ile müşteri Stellar kripto paranın muhafaza edildiği hesaba giriş yapabilmektedir. Kod kartının, değerine bakılmaksızın her Stellar Eğitim Paketi ile birlikte geldiğini hatırlatmakta fayda vardır.

Güvenli muhafaza

Kod kartı müşteriye özel emniyetli bir paket içerisinde posta ile kapıda ödemeli olarak gönderilmektedir. Paketi teslim alabilmek için kimlik göstermek ve paket karşılığı ödemeyi gerçekleştirmek şarttır. Böylece kart üzerindeki gizli verilerin korunması mümkün olmaktadır.

Pakette bulunan kartın üzerinde, kişisel sanal cüzdana giriş için gerekli olan kullanıcı adı ve şifre bulunmaktadır. Bu bilgiler paketi satın alan kişiye özeldir. Müşterinin kod kartını, dijital parayı satmaya karar verinceye kadar kuru ve güvenli bir yerde (örneğin kasada) muhafaza etmesi gerekmektedir.

Kartı elinde bulunduran kişi sahip olduğu dijital paranın miktarını kontrol edebilir. Ancak, bu parayı çekebilmek için ek teyit işleminden geçmesi gerekmektedir. Müşterinin satıcıyla iletişime geçmesi, para çekme işlemi yapmak istediğini bildirmesi ve kimliğini, kullanıcı adını ve şifreyi vererek teyit etmesi yeterlidir. Paranın istenen kişisel cüzdana aktarılması işlemi anında gerçekleştirilmektedir.

Bu yöntem sayesinde müşterinin sanal bir cüzdan hesabı açmasına ya da hacker saldırısı konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Kullanıcı adını ve şifreyi içeren kartı evinde saklaması yeterlidir. Güvenlik nedeniyle, bu paranın transferinin, dijital paraya yatırımla ilgili temel teorik bilgiler edinildikten sonra gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Bu bilgilere, yatırım ile ilgili eğitim materyallerinden ulaşılabilmektedir.

 

 Stellar paketi dolandırıcılık mı? Asılsız iddialar

Peki Stellar Paketi hakkındaki olumsuz görüşlerin nedeni nedir? Maalesef internette gerçek olmayan olumlu yorumların yanı sıra gerçek olmayan negatif yorumlar da bulunmaktadır.  “Fısıltı pazarlama” olarak adlandırılan bu yöntemde gerçek kişilere belirli bir marka için “gerçek” yorumlar yapma işi verilir. İyi bir pazarlama uzmanı bu yorumların gerçek yorumlardan ayırt edilememesini sağlayabilir. Ancak buna genelde kampanya için ayırılan bütçe yetmediğinden söz konusu yorumlar inandırıcılığı düşük hesaplardan toplu olarak forumlara ve çeşitli sitelere gönderilir. Dolayısıyla, dijital para hediyeli eğitim paketleriyle ilgili birçok olumsuz yorum bulunmaktadır.

Dahası, markalarla ilgili yalan haberler ve gerçek olmayan yorumlar arama motoru sıralaması işlemi için mükemmeldirler çünkü belirli bir ifadenin (örneğin ürün adı) internette oldukça popüler olduğu algısını oluştururlar. Bu şekilde bir markaya zarar vermek mümkündür. Örneğin, markanın adının yanına görüşler ifadesi eklendiğinde (örneğin “stellar paketi görüşler“, “x markasıyla ilgili görüşler”) sonuçların en üstünde rakip şirkete ait bir site veya olumsuz yorumlar içeren bir makale görüntülenmektedir.

İnternet forumlarında bu gerçek olmayan yorumların bazılarının tespit edilmesi görece daha kolaydır. İnternet sitelerinde bu daha zordur ama yazıları ayrıntılı olarak incelediğinizde bir rakip şirketi olumsuz etkileyen bir karalama kampanyası yürütüldüğünü görürsünüz.

 Dolandırıcılardan nasıl korunmalı?

Maalesef internette bulunan gerçek olmayan yorumlarla mücadele için etkili bir yöntem yoktur. Rakip şirketin sponsorluğunu yaptığı bir site böyle bir yazıyı kendi kendine yayından kaldırmayacaktır. Mahkemeye başvurulduğunda ise davalar çok uzun sürmektedir. Yazı kaldırılsa bile verilen zararın telafisi mümkün olmamaktadır. Karalama kampanyasının düzenlendiği sunucunun sahibi ile iletişime geçilebilir ancak bu kuruluş büyük ihtimalle müşterisinin yayınladığı içeriklerden eğer bu içerikler kanunlara aykırı değilse sorumlu olmadığını bildirecektir.

Peki bu tür içeriklerden nasıl korunabiliriz? Herhangi bir şeyin kanıtlanması oldukça zordur çünkü yorumun yazarının, yönetici paneli üzerinden bile tespit edilmesi imkansızdır. Uygun bir şekilde “promo edilen” ve dolandırıcılık iddiaları içeren bir yazı diğer yazıları beraberinde getirebilir. Dahası, bu yazıyı okuyan “üçüncü kişiler” bilgilerin gerçek olup olmadıklarına bakmaksızın kendi yorumlarını ekleyebilirler. Forumlar ve görüş sitelerinin yöneticilerine başvurmak suretiyle satın alınan sahte yorumların silinmesi sağlanabilmektedir.

Çok olumsuz yorumların göz ardı edilmesi gerekmektedir. Gerçek bir dolandırıcılık kampanyası yoksa aniden ve birkaç gün içerisinde olumsuz yorumların sayısının artması bu yorumların gerçek olmadıklarını göstermektedir.

Rakip şirketler tarafından düzenlenen karalama kampanyasına rağmen, başlangıç seviye yatırımcılar için mükemmel bir çözüm olan Stellar Paketi, yatırım ile ilgili teorik bilgilerin paketle birlikte gelen dijital para sayesinde pratiğe dökülmesini sağlamaktadır. Paket, eğitimlere erişim sağlamasının yanı sıra Stellar’a yatırım tecrübesi de kazandırmaktadır. Bu tür ürünlerin en büyük avantajı, müşterinin sadece eğitim paketleri karşılığında ödeme yapması, dijital parayı ise ücretsiz olarak elde etmesidir. Dolayısıyla, ilk yatırımınızı kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilir ve dijital paralara yatırım maceranıza hemen başlayabilirsiniz.