Nová verze virtuálnej meny – to je kryptoměna Stellar

 

Trh s kryptoměnami je tak rozvinutý, že by se zdálo, že nevzniknou žádné nové e-mince, které by mohly přilákat pozornost širokého spektra zákazníků. Naštěstí vývoj pokračuje, na což poukazuje kryptoměna Stellar, často označována jako “nová verze virtuální mince”.

Inovace ve světě virtuálních mincí

Stellar, označený zkratkou XLM, je rozsáhlá a open-source platforma založená na veřejné a rozšířené verzi sítě blockchain. Byla vytvořena s cílem vybudovat prostředníka umožňujícího spojení produktů a služeb dostupných na celém světě, bez nutnosti účasti bank. Platforma měla zaručit úplnou nezávislost při provádění převodů a plateb. Ukázalo se, že je to možné, když se stal Stellar efektivní platební sítí umožňjúcou realizaci všech plateb s okamžitým potvrzením, při téměř nulových nákladech.

Stellar byl vytvořen pro mezinárodní podnikatele, byznysmeny, korporace a finančníky z celého světa, kteří se nechtěli omezovat na bankovní služby. Lidi a subjekty hledající rychlou, spolehlivou a téměř bezplatnou platební platformu. Stellar se zde ukázal být dokonalým řešením.

Důležitým prvkem platformy je Stellar Lumens, tedy kryptoměna inflační povahy, postrádající omezenou maximální nabídku. Díky tomu se Stellar rozvinul na jeden z nejrozsáhlejších systémů e-mincí dostupných na trhu.

Jak způsobit revoluci na trhu s virtuálními mincemi… aneb příběh Stellaru

Stellar v současné době funguje jako virtuální platforma s vlastní kryptoměnou Lumen. Název systému pochází z přívlastku “hvězdný” a název e-mince ze základní jednotky světelného toku. Než se však Stellar ukázal jako vize budoucnosti, musel projít několika fázemi vývoje.  

Práce na Stellaru se začaly v roce 2014 díky programátorovi Jedu Calebovi a právníkovi Joyce Kimovi. Pánové společně spustili web s názvem “Secret Bitcoin Projeck”, jehož skutečným účelem bylo analyzovat nevýhody Bictoinu a shromáždit specialisty na vytvoření nové a lepší e-mince. Bylo to možné, protože tvůrci už měli zkušenosti na trhu s e-mincemi. Jed Caleb byl tvůrcem jedné z prvních burz kryptoměn – Mt. Gox a pracoval na vývoji e-mince Ripple, zatímco Joyce Kim se specializoval na investiční právo.

Když se podařilo shromáždit údaje a tým, páni založili neziskovou organizaci – Stellar Foundation, jejímž cílem bylo vytvořit platformu poskytující přístup k finančním službám pro obyvatele vyloučených zemí. Tento nápad si rychle získal sympatizanty, díky čemuž získala organizace podporu ve výši 25 milionů dolarů, což mělo za následek 3 miliony uživatelů a 15 milionů kapitalizace.

Následující roky jsou dalším rozvojem Stellaru. V dubnu 2015 byl představen nový zdrojový kód, který eliminoval problémy s připojením a zlepšil výkon a zabezpečení sítě. V květnu 2016 se začala spolupráce s Deloitte Digital Bank, jejímž cílem bylo vytvoření mezinárodní zúčtovací sítě. O rok později byl představen projekt s názvem InterStellar, který měl vytvořit decentralizovanou burzu StellarX a zavést protokol Lightning Network. Neustále práce na vylepšování platformy znamenaly, že si Stellar našel cestu i na kryptoburzu, na níž se těší velkému zájmu.

 

Moderní technologie a moderní možnosti

Stellar je open-source platforma založená na rozšířené verzi blockchainové sítě a disponující vlastní e-mincí Stellar Lumens. Tento systém umožňuje emitovat tokeny, opírat se o vlastní decentralizovanou burzu DEX a mnoho dalších eventualit.

Jednou z nich je praktická možnost provádění transakcí a budování trhů na základě všech druhů finančních nástrojů, což znamená, že prostřednictvím Stellaru je možné provádět emise jakéhokoliv aktiva ve formě tokenu. Systém umožňuje výměnu nejen dalších e-mincí, ale i měn, cenných papírů a surovin, což z něj udělalo univerzální investiční platformu. Navíc jakákoliv organizace může se sítí Stellar integrovat své služby prostřednictvím přemosťovacího serveru, tzn. brigde serveru.

Pravidelné práce na vývoji Stellaru způsobily, že tento systém nejenže splnil všechna očekávání, ale zároveň se stal revoluční platformou pro zprostředkování investičních operací, která disponuje svou vlastní kryptoměnou – Lumens.    

Stellar Lumens je inflační kryptoměna s fixní mírou inflace do 1 % ročně, která nemá omezenou maximální nabídku. Díky tomu je Lumens využíván k pokrytí transakčních poplatků v síti.

Bezpečné uchovávání – jak Stellar získat a uložit?

Rozvoj Stellaru způsobil, že se tato platforma dostala vysoko nad rámec klasického vnímání kryptoměn a stala se integrálním platebním systémem. Zdálo by se, že ho budou používat pouze profesionálové. Ve skutečnosti jej však lze získat a uložit jako téměř jakoukoli jinou kryptoměnu. Existuje jeden malý rozdíl. Stellar má totiž větší požadavky na uchovávání.

Většina kryptoměn je ukládána klasických platformách, které nabízejí přístup k virtuální peněžence. Její založení je poměrně jednoduché, takže nevyžaduje až takové odborné znalosti. Trochu jinak je to v případě Stellaru, jehož moderní technologie vyžaduje příslušně přizpůsobený systém e-peněženky. Ve výsledku může být pro méně zkušené investory obtížné zvolit správnou platformu s virtuální peněženkou.

V takovém případě stojí za to využít pomoc zprostředkovatelů, kteří si platformu vybírají samostatně a zakládají na ní účet. Aby se zabránilo krádeži přihlašovacích údajů, jsou tyto přístupné pouze v offline verzi a odesílány klientovi. Na takovém principu m.j. funguje Balíček Stellar.