Nowa wersja wirtualnej waluty – oto kryptowaluta Stellar

Rynek kryptowalut jest tak rozwinięty, iż wydawałoby się, że nie powstanie żadna nowa e-moneta, która mogłaby zwrócić uwagę szerokiego grona klientów. Na szczęście rozwój nadal trwa, na co wskazuje kryptowaluta Stellar, często nazywana „nową wersją wirtualnej monety”.

Innowacja w świecie wirtualnych monet

Stellar oznaczony skrótem XLM, to w rozbudowana i otwarto-źródłowa platforma bazująca na publicznej i rozszerzonej wersji sieci blockchain. Stworzona została w celu budowy pośrednika umożliwiającego połączenie produktów i usług dostępnych na całym świecie, bez potrzeby udziału banków. Platforma miała zagwarantować pełną niezależność podczas dokonywania przelewów i płatności. Okazało się to możliwe, gdy Stellar stał się wydajną siecią płatniczą umożliwiającą realizację wszelkich płatności z natychmiastowym potwierdzeniem przy niemal zerowej opłacie.

Stellar stworzony został z myślą o międzynarodowych przedsiębiorcach, biznesmenach, korporacjach i finansistach z całego świata, którzy nie chcieli ograniczać się do usług bankowych. Ludzi i podmiotów poszukujących szybkiej, niezawodnej i niemal darmowej platformy płatniczej. Stellar okazał się tu idealnym rozwiązaniem.      

Istotnym elementem platformy jest Stellar Lumens, czyli kryptowaluta o charakterze inflacyjnym pozbawiona ograniczonej maksymalnej podaży. Dzięki temu Stellar ewoluował w jeden z najbardziej rozbudowanych systemów e-monet dostępnych na rynku.  

Jak zrewolucjonizować rynek wirtualnych monet … czyli historia Stellara

Stellar działa obecnie, jako wirtualna platforma z własną kryptowalutą Lumen. Nazwa systemu pochodzi od przymiotnika „gwiezdny”, zaś e-monety od podstawowej jednostki miary strumienia świetlnego. Zanim jednak Staller okazał się wizją przyszłości, musiał przejść parę etapów rozwoju

Pracę na Stellarem rozpoczęto w 2014 roku, za sprawą programisty Jeda Caleb i prawnika Joyce Kima. Panowie wspólnymi siłami uruchomili witrynę o nazwie „Secret Bitcoin Projeck”, której rzeczywistym celem było przeanalizowanie wad Bictoina i zebranie fachowców, do stworzenia nowej i lepszej e-monety. Było to możliwe, gdyż pomysłodawcy posiadali już doświadczenie na rynku e-monet. Jed Caleb był twórcą jednej z pierwszych kryptogiełd – Mt.Gox i pracował przy rozwoju e-monety Ripple, zaś Joyce Kim specjalizował się w prawie inwestycyjnym.   

Gdy udało się zebrać dane i team, panowie założyli organizację non-profit – Stellar Foundation, której celem było stworzenie platformy zapewniającej dostęp do usług finansowych mieszkańcom państw wykluczonych. Idea ta szybko zyskała sympatyków, dzięki czemu organizacja otrzymał wsparcie w wysokości 25 mln dolarów, co zaowocowało 3 milionami użytkowników i 15 milionami kapitalizacji.   

Kolejne lata to dalszy rozwój Stellara. W kwietniu 2015 roku wprowadzono nowy kod źródłowy, który wyeliminował problemy z łącznością oraz poprawił wydajność i bezpieczeństwo sieci. W maju 2016 roku rozpoczęto współpracę z koncernem Deloitte Digital Bank, której celem było stworzenie międzynarodowej sieci rozliczeniowej. Rok później wprowadzono projekt o nazwie InterStellar, który miał za zadanie stworzyć zdecentralizowaną giełdę StellarX oraz wprowadzić protokół Lightning Network. Nieustanna praca nad udoskonaleniem platformy sprawiła, że Stellar trafił również na kryptogiełdę, na której cieszy się sporym zainteresowaniem.

Nowoczesna technologia i nowoczesne możliwości

Stellar to otwarto-źródłowa platforma bazująca na rozszerzonej wersji sieci blockchain oraz posiadająca własną e-monetę Stellar Lumens. System ten pozwala na emisję tokenów, bazowanie na własnej zdecentralizowanej giełdzie DEX oraz wiele innych ewentualności.

Jedną z nich jest praktyczna możliwość dokonywania transakcji i budowania rynków opartych na wszelkich rodzajach instrumentów finansowych, co oznacza, że za pośrednictwem Stellara można wykonać emisję dowolnych aktywów w postaci tokenu. System udostępnia nie tylko wymianę innych e-monet, ale również walut, papierów wartościowych i surowców, dzięki czemu stał się uniwersalną platformą inwestycyjną. Ponadto każda organizacja może dokonać integracji swoich usług z siecią Stellar za pośrednictwem serwera pomostowego, czyli brigde server.

Regularna praca nad rozwojem Stellara sprawiła, że system ten wyszedł nie tylko naprzeciw wszelkim oczekiwaniom, ale także stał się rewolucyjną platformą pośredniczącą podczas operacji inwestycyjnych, która posiada własną kryptowalutę – Lumens.      

Stellar Lumens to kryptowaluta o charakterze inflacyjnym ze stałą stopą inflacyjną sięgającą 1% rocznie, która nie posiada ograniczonej maksymalne podaży. Dzięki temu Lumens wykorzystywany jest podczas pokrywania prowizji transakcyjnych w sieci.

Bezpieczne przechowywanie – jak nabyć i trzymać Stellara?

Rozwój stellara sprawił, że platforma ta wyszła daleko poza klasyczne postrzeganie kryptowalut i stała się integralnym systemem płatniczym. Wydawałoby się, że będzie wykorzystywana wyłącznie przez profesjonalistów. W rzeczywistości jednak można ją nabyć i przechowywać tak jak niemal każdą inną kryptowalutę. Istnieje jedna mała różnica. Otóż Stellar ma większe wymagania w kwestii przechowywania.

Większość kryptowalut przetrzymywana jest na klasycznych platformach oferujących dostęp do wirtualnego portfela. Jego założenie jest stosunkowo proste, dlatego nie wymaga, aż tak specjalistycznej wiedzy. Nieco inaczej w przypadku Stellara, którego nowoczesna technologia potrzebuje odpowiednio dostosowanego systemu e-portfela. W efekcie mniej doświadczeni inwestorzy mogą mieć problem z wyborem właściwej platformy z wirtualnym portfelem.

W takim przypadku warto skorzystać z pomocy pośredników, którzy samodzielnie wybierają platformę i zakładają na niej konto. Dodatkowo by uniknąć kradzieży loginów, są one udostępniane jedynie w wersji offline i przesyłane do klienta. Na takiej zasadzie działa m.in. Pakiet Stellar.